מה זה טארוט?

פריסה של קלפי טארוט
קלפי הטארוט - ידע עתיק שמקורו לא ידוע

טארוט – על הקלפים:

הטארוט הוא סט של קלפים, שמקורם לא ידוע, והם הופיעו לראשונה באירופה של סוף ימי הביניים – במאה ה 14.
חבילת קלפי הטארוט מחולקת לשתי סדרות:

  • הסדרה הראשית, או הארקאנה הגדולה, (מילה בלטינית שמשמעותה – סודות גדולים) שבה 22 קלפים, ממוספרים (למעט קלף 'השוטה' שבסדרות עתיקות אינו ממוספר) ועליהם ציורים של מצבים שונים המשלבים בני אדם, חיות ותופעות טבע.
  • הסדרה המשנית, או הארקאנה הקטנה, (סודות קטנים) שבה 56 קלפים, המתחלקים בין 4 תת סדרות – 'מטות', 'גביעים', 'מטבעות', ו 'חרבות'. בכל תת סדרה 10 קלפים הממוספרים מ 1 (אס) ועד 10, ועוד ארבעה 'קלפי חצר' – נסיך (או נער), אביר, מלכה ומלך.
קלפי הסדרה הראשית בטארוט
הסדרה הראשית בטארוט - 22 קלפים

רבים ניסו להתחקות אחר מקורם של קלפי הטארוט, מי צייר אותם לראשונה, באיזה חלק של העולם, ולשם מה נוצרו. אבל מספר התשובות לשאלות האלה הוא כמספר החוקרים.

הקשר בין הטארוט לבין קלפי המשחק המודרניים:

מקורם של קלפי המשחק המודרניים, הוא, כנראה, בסדרה המשנית של הטארוט (קלף האביר הושמט מהם, משום מה) ולכן חלקם של החוקרים משערים שהקלפים שמשו למשחק, ותו לא. אבל הדבר אינו מסביר את הסדרה הראשית, שאינה חלק משום קלפי משחק, ואילו היתה, היתה מסבכת אותם מאוד.
בנוסף, בקלפי המשחק המודרניים אין כל משמעות לציורים שעליהם, ואפשר היה להסתפק בכתיבת שמו של הקלף וערכו המספרי. ואילו בטארוט לציורים משמעות מרובה. ולמרות שעם השנים נוצרו מאות, ואולי יותר חפיסות של קלפי טארוט, הרי יוצריהן דאגו לשמור על מערכת הציורים המקורית, וביצעו שינוי רק בפרטים.

קלפי הטארוט – מאז ועד היום:

קלפי הטארוט עברו שינויים וגלגולים רבים מאז ימי הביניים, ונוצרו להם גרסאות רבות. כאן באתר אני משתמש בשתיים מהן:

  • קלפי ריידר, אשר נוצרו בתחילת המאה ה 20 בידי פמלה קולמן סמית' לפי הנחייתו של אדם בשם אדוארד ווייט שהיה מיוצאי מסדר שחר הזהב המפורסם. החידוש בקלפים של ריידר היה הוספת ציורים גם לקלפי הסדרה המשנית, דבר שהפך אותם לנגישים ומעניינים יותר. הקלפים של ריידר נחשבים לפופולריים ביותר כיום. (תמונות הקלפים בעמוד זה הן של קלפי ריידר)
  • קלפי מרסי CBD – שהם שחזור שנוצר ע"י ד"ר יואב בן דב ז"ל, מחפיסת קלפים עתיקה שמקורה בצרפת. ד"ר יואב בן דב, היה פיסיקאי מומחה בתורת הקוונטים, ד"ר לפילוסופיה של המדע וקורא בקלפים. ד"ר בן דב, שהיה גם איש חכם ושובה לב, נפטר בחודש דצמבר 2016 בגיל 59.

השימוש בקלפי הטארוט

בעידן המודרני משמשים קלפי הטארוט, בעיקר לצרכי ייעוץ להתפתחות אישית.
ישנן פעמים רבות בהם קשה לנו לקבל החלטה בעניין מסויים, או שאנו לא מבינים למה דברים קורים, או לא קורים לנו. במקרה כזה מעדיפים רבים להיוועץ בקלפים, בתיווכו של קורא קלפים מקצועי. שיתוף הפעולה בין מי שבא לייעוץ – השואל, לבין היועץ בקלפים – הקורא, נעשה בעזרת קריאה בקלפים, או פתיחה בקלפים. התוצאה המתקבלת משיתוף הפעולה הזה היא, לרוב, מסר לשואל על הכיוון שבו עליו ללכת כדי להתפתח, או להשיג את שהוא רוצה לעצמו.

קריאה בקלפים
פתיחה בקלפי טארוט - ייעוץ להתפתחות אישית והסרת חסמים.