פתיחה בקלפי טארוט

פתיחה בקלפים

מהי הפתיחה בקלפי טארוט?

פתיחה ב קלפי טארוט הוא מפגש ייעוץ שאליו מגיע אדם – 'השואל' כדי לקבל ייעוץ מאדם אחר – 'הקורא' אשר נעזר בקלפי הטארוט כדי לקבל תשובה לשאלתו של השואל.

 

אדם המכיר את הטארוט, יכול גם לבצע קריאות לעצמו, ואז הוא ממלא את שני התפקידים – הוא גם השואל וגם הקורא. ישנם לא מעט יתרונות לביצוע קריאות עצמיות סדירות בקלפים, בניהם:

 • הגברת המודעות העצמית של הקורא – הטארוט מאפשר לו יצירת מרחב מתאים להתמקדות בעצמו.
 • טיפוח היצירתיות – קלפי הטארוט יכולים להציע זוויות הסתכלות חדשות על בעיות שונות, ודרכים שלא חשבנו עליהן לפריצה קדימה.
 • חידוד האינטואיציה – הטארוט מאפשר לראות תהליכים עתידיים, ולהבין את המהלכים הנדרשים כדי ליצור את העתיד המבוקש.

 

השאלות שעליהן יכולים הקלפים, והקורא המפרש אותם, להשיב, נעות משאלות פשוטות של 'כן' או 'לא' ועד לניתוח מעמיק של מצב השואל בתחום מסויים בחייו. הניתוח יסתיים במתן המלצות מה עליו לעשות כדי ליצור לעצמו את העתיד שהוא רוצה באותו התחום.

קלפי הטארוט

מערכת הקלפים של הטארוט כוללת בתוכה אוסף של ארכיטיפים, ותמונות המתארות מצבי חיים. הקלפים גם משקפים מצבים מנטליים שונים, ומצביעים על שלבים שונים בהם מצוי האדם המתקדם במסע חייו.

הקלפים משמשים כבר לפחות כמה מאות שנים לייעוץ בנושאים דתיים, בנושאים של מודעות עצמית וקבלת הדרכה והכוונה לקראת העתיד. הסמלים המופיעים בהם נועדו לגרות את האינטואיציה שלנו, ולחבר אותנו אל מקומות נסתרים בעצמנו, שם אנחנו לא מרבים, בדרך כלל, לבקר.

הקלפים העתיקים ביותר ששרדו, מוצאם מצפון איטליה והם מתוארכים למאה ה 15. בקלפים, שצוירו ביד, מופיעים סמלים נוצריים כמו השטן, ארבעת המעלות, האפיפיור, אב, אם, אוהבים, מלכים, מלכות ואבירים. רבים מהחוקרים חושבים, לכן, שבמקור שמשו הקלפים אמצעי ללמד את האמונה הנוצרית למי שלא ידעו קרוא וכתוב.

הטארוט עבר התפתחות עם מאות השנים שחלפו, הותאם לשינויים בעולם, והגיע לבגרות בסוף המאה ה-19, כאשר חבר מסדר השחר המוזהב – ארתור אדוארד ווייט יצר את חפיסת הקלפים המפורסמת שלו בעזרתה של הגרפיקאית פאמלה קולמן סמית. הקלפים אשר פורסמו בהוצאת ריידר מלונדון, ידועים היום כקלפי ריידר-ווייט, ואני משתמש בהם גם באתר הזה.

ישנם הטוענים כי הקלפים אוצרים בתוכם ידע נסתר. חלק מקשרים אותם אל חכמת הקבלה, אל אותיות האלף-בית העבריות, לסמלים האסטרולוגיים ולתורת הנומרולוגיה. לתפיסתי לאף אחת מהטענות הללו אין הוכחה, והקישורים הם כולם מלאכותיים ולא תואמים לשום ידע על הטארוט.

מה מכילה חבילת קלפי הטארוט

בחפיסה סטנדרטית של קלפי טארוט ישנם 78 קלפים אשר מתחלקים לשתי סדרות: 22 קלפים שייכים לסדרת הארקאנה הגדולה (ארקאנה היא מילה בלטינית שפירושה 'סודות', ולכן הארקאנה הגדולה פירושה 'סודות גדולים') אשר הקלפים בה מכילים בעיקר מסרים רוחניים, ומצביעים על מאורעות משמעותיים בחיים.

56 הקלפים הנותרים משתייכים לסדרת הארקאנה הקטנה, ומתארים מאורעות מחיי היום יום. יש המתייחסים לקלפי הארקאנה הקטנה כמפרשים, או מפרטים את המסר שהתקבל מהקלפים בארקאנה הגדולה.

קלפי הארקאנה הגדולה

בארקאנה הגדולה 22 קלפים הממוספרים מ 1 ועד 21. קלף נוסף – השוטה, אינו ממוספר. כאמור, קלפי הארקאנה הגדולה מעבירים לנו מסרים רוחניים, אך אינם מפרטים מה עלינו לעשות עם המסר המתקבל.

קלפי הארקאנה הקטנה

56 הקלפים שבארקאנה הקטנה, מחולקים בעצמם ל 4 סדרות: מטות, גביעים, מטבעות וחרבות. בכל אחת מהסדרות 14 קלפים, ממוספרים מ 1 (אס) עד 10, ובנוסף קלפים נסיך (או נער), אביר, מלכה ומלך. כל אחת מהסדרות מקושרת ליסוד מסויים, וגם לתהליך מנטאלי. מי ששכלל את הקישורים בין הסדרות לתהליכים המנטאליים הוא הפסיכיאטר המפורסם קארל יונג.

 • סדרת המטות – מקושרת ליסוד האש, למסעות, אינסטינקטים ותקשורת. על פי יונג המטות מייצגים את הדברים בהם אנו חושקים, ויש הנוטים לקשר אותם אל הנשמה.
 • סדרת הגביעים – מקושרת ליסוד המים, למערכות יחסים ולרגשות. על פי יונג הגביעים מייצגים את הדברים אותם אנו מרגישים, ויש המקשרים אותם לכן אל הלב.
 • סדרת המטבעות – מקושרת ליסוד האדמה, הישגיות, רכוש וכסף. על פי יונג המטבעות מייצגים את ייצר הרכושנות שלנו, ולכן מקשרים אותם גם אל הגוף.
 • סדרת החרבות – מקושרת ליסוד האוויר, להגיון ולתהליכי קבלת החלטות מודעים. על פי יונג החרבות מייצגות את תהליכי המחשבה שלנו, ויש המקשרים אותן אל השכל.

תהליך הפתיחה בקלפי הטארוט

הפתיחה בקלפי טארוט הוא טקס המתבצע כבר מאות רבות של שנים, ויש לו חוקים כיצד הוא צריך להתנהל:

1. יצירת מרחב מתאים לפתיחה

למרות שאפשר לבצע את הקריאה בקלפים בכל מקום, עדיף למצוא לשם כך מקום שקט, המשרה אווירה של שלווה וריכוז. רצוי שבמקום יהיה משטח שטוח ונקי שעליו אפשר יהיה לפרוס את הקלפים. יש לפרוס מפה על המשטח כדי להגן על הקלפים.

לפני התחלת הקריאה, רצוי לבצע טקס קצר המכבד את המסורת הארוכה של הקריאה בקלפים, ואשר מפריד את מקום הקריאה, השואל, והקורא משאר העולם. אפשר להדליק נר ובאמצעותו ליצור מעגל אור אשר מכיל רק את מרחב הקריאה, לקחת כמה נשימות עמוקות ומרגיעות, אפשר להדליק קטורת ואפשר גם לצלצל בפעמון מיוחד, או בגונג כדי לסמל את תחילת תהליך הקריאה.

2. ניקוי הקלפים מהאנרגיות שנשארו מהקריאה הקודמת

לפני התחלת ערבוב הקלפים כדי לבצע את הקריאה, יש לנקות אותם מהאנרגיות שנשארו בהם מהקריאה הקודמת. אפשר לערבב אותם לצורך כך מבלי לחשוב על כלום, אפשר לנשוף עליהם בעדינות, ואפשר גם לנקוש עליהם בעדינות עם האצבע כדי לנער מהם את האנרגיות שעלולות להפריע.

3. ערבוב הקלפים

ישנן שיטות שונות לערבב את הקלפים. יש המשתפים את השואל בתהליך הערבוב ויש כאלו שלא, יש שחוצים את חפיסת הקלפים לאחר הערבוב, ויש שלא. בעיני, כל שיטת ערבוב שאינה גורמת נזק לקלפים היא טובה.

יש לערבב את הקלפים תוך כדי התרכזות בשאלה שעליה אנו מבקשים מהם תשובה. כאשר אנו משתפים את השואל בתהליך הערבוב, יש לאמר לו לחשוב על השאלה שלו, ולהתרכז רק בה, בזמן הערבוב. בגמר הערבוב ניתן:

 • לפרוס את הקלפים בצורת מניפה על השולחן, כשפניהם מטה, לבקש מהשואל להוציא כמה (תלוי בסוג הקריאה) ולהניח אותם בהתאם להוראותינו.
 • לבחור את הקלף העליון בחפיסה (נעשה בדרך כלל בקריאות של קלף יחיד)
 • או לחצות את החפיסה ביד שמאל (היא היד המקושרת לגורל ולאינטואיציה), להניח את החלק התחתון של החפיסה על גבי העליון, ורק אז למשוך את מספר הקלפים הרצוי ולסדר אותם על השולחן בתבנית הפריסה.

כאשר הופכים את הקלפים עם הפנים למעלה, יש להפוך כל קלף על צידו, ולא מלמעלה. ההפיכה מלמעלה (או מלמטה) יכולה להפוך את הקלף על ראשו, ובכך לתת לו משמעות אחרת מהכוונה המקורית.

4. הפריסה של הקלפים

ישנן עשרות, אם לא יותר, פריסות של קלפי טארוט. כל פריסה נועדה כדי להתמודד עם שאלות בעלות אופי משותף. הפריסות יכולות לערב קלף יחיד, או אפילו כמה חבילות של קלפים. את סוג הפריסה בוחר הקורא בהתאם לשאלה של השואל.

כמה מהפריסות היותר פופולריות הן פריסה של שלושה קלפים לחשיפת העבר, ההווה והעתיד בנושא מסויים מחיי השואל. פריסה של שלושה קלפים לקבלת מענה של 'כן' או 'לא' על שאלה של השואל, הידועה גם כפריסת SOS – אס או אס. פריסה של חמישה קלפים אשר נותנת לנו מידע נרחב יותר על שאלתו של השואל, מאשר הפריסה של 3 קלפים. וכמובן הקריאה הקלטית המפורסמת, שהיא פריסה של 10 קלפים המאפשרת ניתוח מעמיק של נושא מסויים מחייו של השואל.

כאמור, קיימות המון פריסות של קלפי טארוט, וכל קורא בקלפים יכול להמציא לו פריסה משלו, כדי שיוכל להתמודד טוב יותר עם שאלות שהוא מתבקש לענות עליהן.

5. טיפים לפירוש הקלפים לקורא המתחיל

לקוראים מתחילים לא פשוט לפרש את הפריסה שיצאה עבור השואל. להלן מספר טיפים שיעזרו לכם בתחילת הדרך:

 1. השתמשו באינטואיציה – כל קלפי הטארוט מלאים בסמלים. שימו לב לסמלים ש "קופצים לכם לעין" בכל קלף, ובטאו את המחשבות הראשונות שעולות לכם לראש. אל תנסו להיזכר בפירושי הקלפים כפי שלמדתם אותם, פשוט הקשיבו לאינטואיציה. אין "נכון" ו "לא נכון", יש רק את הפירוש שתתנו לקלף. אז נסו את זה.
 2. בהתחלה השתמשו רק בקלפי הארקאנה הגדולה – הם יתנו את המסרים הנכונים לשואל. התחילו איתם, וכשתשלטו בפירושים של כל אחד מ 22 הקלפים, שלבו גם את קלפי הארקאנה הקטנה בקריאות שאתם מבצעים, כדי לקבל יותר פרטים.
 3. התעלמו מקלפים שיצאו הפוכים – ישנם קוראי קלפים שמשנים את משמעות הקלף אם הוא יצא הפוך בפריסה, וישנם כאלו שפשוט הופכים את הקלף בחזרה ומתייחסים למשמעותו היחידה בעיניהם. בתחילת הדרך התעלמו מקלפים הפוכים, עם רכישת הנסיון תוכלו להחליט איזו מהדרכים מתאימה לכם.
 4. שימו לב לצבעים השולטים בכל קלף, ולמדו את משמעותם:
 • אדום – תשוקה, עולם החומר, אנרגיות.
 • צהוב – מודעות עצמית, הארה.
 • כחול – אמת ובהירות מחשבתית ומצבית.
 • ירוק – גדילה, טבע, צמיחה.
 • אפור – מסתורי, לא ידוע.
 • סגול – אינטואיציה ורוחניות.
 • שחור – מגננה.
 • לבן – תום ותמימות.
 • כתום – דחפים ויצירתיות.

ב ה צ ל ח ה !