המוות

קלף המוות בסדרת הקלפים של ריידר
קלף המוות בקלפים של ריידר – לפנות דרך חדשה בחיים

קלף המוות הוא קלף מספר 13 – XIII בסדר הארקאנה הגדולה של קלפי הטארוט.

קלף המוות מרמז על תקופות, תהליכים, או דברים שעומדים להסתיים, או שאנו צריכים לסיים ביוזמתנו, והוא מזכיר לנו גם את תקתוק השעון – גם החיים שלנו יסתיימו מתישהו, ויש לנו עוד הרבה להספיק עד אז.

"המוות הוא יועץ" כתב קרלוס קסטנדה באחד מספריו, ולכן כדאי שנקשיב לו. המוות חלק בלתי נפרד מהחיים, הוא מלווה אותנו ברקע מיום היוולדנו, ולמרות שאנו חיים בהכחשה, גם יומנו יבוא. לכן הקלף קורא לנו שלא לבזבז את הזמן שלנו על האדמה במערכות יחסים כושלות, בקריירה לא מספקת, או לגור במקום שאיננו אוהבים. הקלף מבשר לנו שמשהו בחיינו שאינו משרת אותנו יותר עומד להסתיים, כנראה בפתאומיות. למרות הקושי לשים את מה שהסתיים מאחורינו, עלינו להניח לעבר ולבחון את קשת האפשרויות החדשות שנפתחה לנו עם השינוי. אם, לעומת זאת, נתעקש להתאבל על העבר, נחווה תקופה של סבל וכאב שלא תיגמר.

קלף המוות גם קורא לנו להיפטר באופן יזום מהישן (למשל מהרגלים רעים כגון עישון או התמכרויות) כדי לאפשר צמיחה והתחדשות. הקלף מפעיל עלינו לחץ לבצע שינוי יזום בחיינו, גם אם הוא כואב, לצאת מאזור הנוחות כדי שנוכל לחיות טוב יותר.

קלף המוות בקלפים של מרסיי – חייבים לקצור את הקיים כדי לאפשר צמיחה מחודשת

המסר של קלף המוות:

קלף המוות מבשר על שינוי משמעותי וכואב העומד לקרות בחיינו. למרות שלפעמים אנו מתקשים לקבל ולהשלים עם השינוי, הוא נחוץ כדי לאפשר לנו להתקדם ולהתחדש. יתכן ומדובר בסופה של זוגיות, קריירה או חברות קרובה, אבל הסיום הזה, למרות שבהתחלה איננו רואים זאת, היה נחוץ כדי לאפשר לנו לנוע קדימה במסע החיים שלנו. הקלף קורא לנו לברך על השינוי ולאמץ אותו, שכן הוא מבשר על תקופה חדשה בחיינו שלא יכולה היתה להגיע בלעדיו.

השיעור שקלף המוות בא ללמד אותנו:

גם החיים שלנו קצובים בזמן. לכן יש להיפטר מדברים המעיקים עלינו כדי לאפשר צמיחה ותנועה קדימה.

המסר של קלף המוות בזוגיות:

אם אנחנו כבר הרבה זמן בזוגיות שאינה מתפקדת ומעיקה עלינו, זה הזמן לסיים אותה כדי לאפשר לזוגיות חדשה וטובה יותר להיכנס לחיינו. אם אנחנו לבד כבר הרבה זמן, התקופה הזאת בחיינו עומדת להסתיים ואנו נחווה זוגיות חדשה. מצבנו הזוגי כבר אינו משרת אותנו והוא צריך להשתנות כדי לאפשר לנו לצמוח.

המסר של קלף המוות בקריירה וכספים:

חיינו עד כה באשליה שהקריירה שלנו היא מה שמתאים לנו, למרות שידענו שאנחנו לא במקום הנכון. הקריירה הזאת צריכה להסתיים בקרוב כדי שנוכל להתחיל אחרת שיותר מתאימה לנו ותביא לתחושה של הגשמה וסיפוק. למרות הפחד מאבדן ההכנסה והפרידה הצפויה מחברים לעבודה, זאת הדרך הנכונה ועלינו לאמץ אותה.

גם בענייני כספים מבשר הקלף על אבדן קרוב של ממון או הכנסה. אבל האבדן הזה, שבהתחלה יהיה לנו קשה להשלים איתו, נחוץ על מנת לאפשר לנו ללכת בדרך חדשה בחיים שכיום איננו רואים אותה.

DEATH