השוטה

קלף השוטה בטארוט
קלף השוטה בחפיסת הקלפים ריידר – ווייט. הקלף ממוספר בספרה 0

קלף השוטה הוא הקלף היחיד בארקאנה הגדולה, שבחפיסות העתיקות של קלפי הטארוט אין לו מספר. בחפיסות הקלפים המאוחרות יותר, כגון זו של ריידר – ווייט, הדפיסו עליו את הספרה 0 – אפס. הדבר נובע, כנראה, מהעובדה שבספרות הרומיות שבהן מספרו את הקלפים לא קיים '0', והוא התווסף לאלגברה רק כאשר התחילו להשתמש באירופה בספרות הערביות.

בקלף השוטה (כפי ששמו של הקלף מרמז) בוחר לו האדם דרך ללכת בה, ובשאננות רבה הוא אורז לו רק צידה מועטה לדרך, ומתלבש בבגדים חגיגיים שאינם מתאימים למסע. הוא מתחיל ללכת ללא כל הכנה מתאימה, מריח את הפרחים, נושא את מבטו בעיניים עצומות לשמים, ואינו רואה שהדרך מובילה אותו אל פי תהום.

קלף השוטה מקושר גם לתפקיד "ליצן החצר" – תפקיד שהיה קיים בחצרות המלכים באירופה, והיה מאוייש ע"י אדם שנחשב לחסר בינה ולכן הוא היחיד שהיה מותר לו להגיד כל דבר למלך מבלי שיענש. בקלפי המשחק המודרניים הפך קלף השוטה לקלף ה ג'וקר (ליצן) המוכר שאפשר לשלוף אותו בכל עת והוא יכול להחליף כל קלף אחר, על פי רצונו של השחקן.

השוטה בקלפי הטארוט של מרסיי
קלף השוטה בחבילת הקלפים CBD של מרסיי – הקלף מופיע ללא מספר

המסר של קלף השוטה:

קלף השוטה יכול להעביר לנו שני סוגים של מסרים, ואנו נבחר את המתאים בהתאם לשאלה שנשאלה:

המסר הראשון הוא שעלינו (או על האדם שהשוטה מייצג אותו) לעצור מייד בדרך, לקחת שני צעדים זהירים אחורה, ופשוטו כמשמעו – לחשב מסלול מחדש. לתכנן יותר טוב את המסע שלנו, לקחת איתנו את מה שמתאים – לא פחות, אבל גם לא יותר, להתרכז במה שאנו עושים ולא לחלום בהקיץ. מומלץ גם להודות לכלב – (הכלב הוא חברו הטוב של האדם, ומייצג בקלף מישהו קרוב אליו המנסה להזהיר אותו מהמצפה לו בהמשך, ללא הועיל.)

המסר השני הוא שעל האדם המיוצג ע"י השוטה להשתחרר מהכבדות השורה עליו, להפסיק לקחת את החיים כל-כך ברצינות, ולאמץ גישה קלילה, משוחררת ושמחה יותר. אבל כשהוא מתחיל "להשתטות" עליו לדעת איפה לשים את הגבול, לא לקחת את ביטוי החופש הזה למרחק גדול מדי ולעצור בזמן. אם יגזים, התהום מחכה גם לו. יתכן גם שזהו מסר לשואל שעליו פשוט לצאת לחופש מעומס החיים, לנסוע לאיזה טיול למקומות רחוקים ולהתמסר לנופים ולפרחים כדי לנקות את הראש.

השיעור שקלף השוטה בא ללמד אותנו:

לבחור את הדרכים בהן אנו עומדים ללכת בזהירות ובחוכמה, וללכת בהן בעיניים פקוחות.

המסר של קלף השוטה בזוגיות:

כאשר יוצא קלף השוטה בשאלה על זוגיות, המסר תלוי באם הוא מייצג את השואל או את בן/בת זוגו.

השואלת מתנהלת בזוגיות בדרך שתוביל אותה אל פי התהום – סיום הזוגיות. עליה להקשיב לחברותיה הקרובות שמייעצות לה, לבחון את מה שהיא מביאה לזוגיות, ולשנות את ההתנהלות.

יתכן שהשואלת מתנהלת באופן רציני מדי (כן, כל אותן נשים שמחפשות "מערכת יחסים רצינית" – אז "רצינית" זה לא אומר שאסור לחייך בה) ועליה להקליל את התנהגותה, קצת להשתטות, לצאת עם בן הזוג ליותר בילויים שאין צורך לחשוב עליהם אחר כך.

כאשר המסר הוא על בן הזוג של השואלת, יתכן והוא מתנהג כשוטה – מרשה לעצמו להיות חופשי מדי בדיבור או במעשה עם בנות המין היפה שאינן בנות זוגו, ולמרות האזהרות שהוא מקבל, הוא אינו רואה שהתנהגותו מובילה אותו למקום שבו הזוגיות תסתיים.

המסר של קלף השוטה בקריירה וכספים:

כאשר מופיע קלף השוטה בשאלה על קריירה, המסר תלוי באם השאלה מתייחסת לקריירה הנוכחית של השואל, או שהוא מחפש מקום עבודה חדש.

במידה והשאלה מתייחסת למקום העבודה הנוכחי, השואל מקבל מסר שהוא מתנהל שלא בהתאם למקובל בחברה שהוא עובד בה ונתפס ע"י מנהליו ועמיתיו כשוטה (אולי הוא מתלבש שלא בהתאם לקוד הלבוש במקום העבודה, אולי הוא לא מגיע בזמן, לא עומד במשימות שלקח על עצמו…). אם ברצונו לקבל את הקידום שהוא חולם עליו ואת הערכת הממונים, עליו להתנהל על פי מה שמקובל בחברה ועל פי המצופה ממנו. יתכן גם שהשואל שלנו פשוט עובד קשה מדי ולכן התפוקה שלו בירידה. במקרה זה המסר מהקלפים הוא להתנהג כפי שהוא חושב שטפשים מתנהגים – לצאת לחופש מבלי לחשוב על העבודה, ולחזור בראש נקי.

למחפשי הקריירה המסר הוא שדרך החיפוש שלהם, תוביל אותם למקומות עבודה שאינם מתאימים להם וסופם שימצאו עבודה שתגרום להם סבל. עליהם לעצור את החיפוש, לבדוק היטב מה היא משרת החלומות שאותה הם באמת רוצים, אבל אולי היא אינה תואמת לציפיות החברה או בן הזוג שלהם, וללכת רק עליה.

THE FOOL