הכהן הגדול

קלף הכהן הגדול בחפיסת ריידר
הכהן הגדול בחפיסת הקלפים של ריידר – הסמכות הרוחנית העליונה

הכהן הגדול הוא קלף מספר 5 – V בסדרת קלפי הארקאנה הגדולה של הטארוט.

במקור – בסדרות הקלפים הקדומות ביותר, נקרא הקלף "האפיפיור", והשם הוחלף בחבילת הקלפים של ריידר. האפיפיור הוא הסמכות הרוחנית העליונה, וכהני הדת הנוצרית אשר כונו גם פאפא – אב, שמשו כמדריכים רוחניים בקהילות בהן חיו. הכהן הוא יועץ רוחני אשר מיועד לעזור לנו למצוא את האמת הפנימית שלנו ולהתחבר אליה. בעבר היתה הכנסיה הנוצרית מקור הידע לפירוש המציאות ולפתרון בעיות, ואנשים היות מתייעצים עם הכהן המקומי בכל עניין שהיה דורש תשובה. הכהן היה דמות האב בקהילה, זה שדעתו היא הנחשבת. גם ביהדות היה הרב המקומי האדם שאליו היו הולכים להתייעץ הן בבעיות רוחניות, והן בכל בעיה חומרית שנדרש לה פתרון.

החיבור אל האמת הפנימית שלנו אינו פשוט. דעתנו מוסחת ללא הרף ע"י מה שעובר עלינו בחיים, ובנוסף אנו עסוקים בלספר לעצמנו סיפורים על המציאות שלנו. אדם שאינו מחובר לאמת הפנימית שלו, יזכה לסדרה של שיעורים אשר מיועדים להוביל אותו אליה, וככל שימהר ללמוד את השיעורים כן ייטב לו.

הפילוסופיה המזרחית קובעת כי "כשהתלמיד מוכן, המורה יגיע" והופעתו של הכהן הגדול בקריאה מראה שאנחנו מוכנים ללמוד את השיעור הבא. עכשיו זה תלוי בנו אם נקשיב היטב ונלמד, או שניתן להסחות הדעת להפריע לנו, נחמיץ את ההזדמנות לחשוף עוד טפח מהאמת הפנימית שלנו, ונאלץ לחזור על השיעור פעם נוספת.

קלף הכהן הגדול בחפיסת מרסיי CBD
הכהן הגדול בחפיסת הקלפים של מרסיי CBD, או כמו שהוא נקרא במקור – האפיפיור

המסר של קלף הכהן הגדול:

בעוד שקלף הקיסר קורא לנו לקחת שליטה על ענייני החומר, קלף הכהן הגדול קורא לנו לקחת שליטה על ענייני הרוח. כאשר הוא מופיע הוא מרמז לנו שעלינו לבקש ייעוץ בבעיה שמטרידה אותנו, וללא הידע שנקבל נתקשה לפתור אותה. הבעיה יכולה להיות בעיה רפואית (קלף הכהן הוא גם קלף של ריפוי), בעיה משפטית, בעיה של התלבטות איזה מקצוע ללמוד, ואף בעיה פוליטית או התלבטות במי לבחור.

הקלף רומז לנו שהגיע הזמן להסתכל בעיניים פקוחות פנימה, להתעלם מהרעשים החיצוניים ולבחור את מה שנכון לנו מבלי לרצות אחרים, או לעשות את מה שהם חושבים שנכון לנו. ברגע שנבחר במה שנכון לנו, נרגיש שהחיים שלנו עלו על דרך המלך – נרפאנו.

השיעור שקלף הכהן הגדול בא ללמד אותנו:

אם לא נתחבר לאמת הפנימית שלנו לא נוכל לקדם את נושא השאלה.

המסר של קלף הכהן הגדול בזוגיות:

לא סתם כאשר מדברים על אהבה, מתייחסים אליה כאל אהבת אמת. גם בזוגיות אנו חייבים להתחבר אל האמת הפנימית שלנו, ולברר עם עצמנו (או עם יועץ שאנו סומכים עליו) האם בן הזוג שלנו הוא אהבת אמת, או שאנחנו נמצאים איתו מסיבות שטחיות אשר לא יחברו בנינו לזמן רב.

כאשר הזוגיות שלנו נמשכת זמן רב ואנו מרגישים שהיא מתחילה לקרטע, הקלף מרמז לנו שאולי זה הזמן להיעזר במטפל חיצוני, או אפילו במישהו או מישהי קרובים שיתנו לנו עצות טובות כיצד להחזיר את הזוגיות למקום הטוב שהיא היתה בו.

אם הזוגיות שלנו חדשה וטרם מוסדה, הקלף קורא לנו לברר היטב עם עצמנו, או בעזרת אחרים, האם זאת הזוגיות שפיללנו לה או שאולי אנחנו דבקים בה מהסיבות הלא נכונות, למשל בגלל הפחד להישאר לבד.

המסר של קלף הכהן הגדול בקריירה וכספים:

אם אנחנו עומדים לפני בחירת קריירה לחיים שלנו, הקלף קורא לנו להתחבר לאמת הפנימית ולברר עם עצמנו היטב אם זה המקצוע שאנחנו רוצים. האם אנחנו נמשכים לתחום, או ששמענו שאפשר לעשות שם כסף ולכן אנחנו רוצים להיות חלק ממנו? האם נהנה לקום כל בוקר ולצאת לעבודה, או שנהנה מהערצת החברים שלנו כשנהיה במקצוע. האם נתוגמל לא רק כספית אלא גם מנטלית מהעיסוק הזה, או שהכסף הוא המניע היחידי שלנו?

וכאשר אנו מוצאים את עצמנו על פרשת דרכים – אנחנו כבר עמוק בתוך קריירה שבחרנו, אבל איננו מסופקים בה ושוקלים לעבור למקצוע אחר, או ללכת ללמוד. הקלף אומר לנו שוב ללכת להתייעץ עם מי שאנחנו סומכים עליו, כדי שיעזור לנו להתחבר לאמת הפנימית שלנו ולבחור בדרך המתאימה לנו להמשך החיים.

THR HIEROPHANT