הצדק

הקלף צדק בחפיסת הקלפים של ריידר
קלף הצדק בחפיסת הקלפים של ריידר – להיפטר מחוסר האיזון בחיים ולנהוג בהגינות

קלף הצדק מספרו 11 – XI בסדרת הארקאנה הגדולה של קלפי הטארוט.

קלף הצדק מייצג את אחת מארבע המידות הטובות שנקבעות ע"י הפילוסופים היווניים אריסטו ואפלטון. יותר מאוחר נוספו עליהן עוד שלוש בהשפעת הנצרות. על פי הצדק לכל אדם ישנן אותן זכויות, וכל אדם מחוייב לנהוג בהגינות וביושר. המאזניים והחרב שבידיה של הדמות, מזכירים לנו כי מעשיו של האדם נשקלים כל העת, וגורלו נחרץ בהתאם לתוצאות השקילה.

אבל לא רק הגורל שופט ושוקל את מעשינו, וקלף הצדק מזכיר לנו שגם אנחנו צריכים לדעת לאזן בין עולם החומר שלנו, לעולם הרוח. רדיפה מתמדת אחרי עושר וכוח ישחיתו את נשמתנו, ושקיעה לעולם הרוח בלבד לא תאפשר לנו קיום ראוי.

הקלף מזכיר לנו גם את הפסוק בספר דברים שבתורה: צֶדֶק צֶדֶק תִּרְדֹּף לְמַעַן תִּחְיֶה. ואומר לנו שלא מספיק שאנו צריכים לעשות צדק, אלא אנחנו צריכים לדאוג שהצדק יעשה גם ע"י אחרים. אם ידוע לנו על מישהו המפר את זכויותיו הבסיסיות של אדם, עלינו לעשות משהו כדי לעצור את ההפרה. חיים תוך ידיעה על הפרת זכויות של אחרים אינם חיים טובים והם משחיתים את נשמתנו.

קלף הצדק בחפיסת הקלפים של מרסיי CBD
קלף הצדק בחפיסת הקלפי של מרסיי CBD – לחיות חיים מאוזנים

המסר של קלף הצדק:

קלף הצדק רומז לנו שאנו צריכים למצוא את האיזון שבין עולמות החומר והרוח שלנו, ולחתוך מהם את מה שמפריע לנו. הקלף מזכיר לנו גם את החובה לנהוג ביושר ובהגינות כלפי כל אדם, לא להפלות אנשים על רקע מוצאם, גזעם, דתם או מינם, ולאפשר לכל אדם להנות מזכויותיו הטבעיות.

אם חייו של השואל יצאו מאיזון, הרי הדבר הוא תוצאה של מעשיו בעבר ועליו לקבל את הדין. בקריאה של עתיד, המסר של הקלף הוא שעדיין לא מאוחר להחזיר את האיזון לחיים, כדי להימנע מהתוצאות העתידות לבוא.

השיעור שקלף הצדק בא ללמד אותנו:

חיים מאוזנים והוגנים כלפי אחרים יאפשרו "מצפון נקי" אשר בעזרתו נוכל לדלג בקלילות מעל קשיים עתידיים.

המסר של קלף הצדק בזוגיות:

האם הזוגיות של השואל מאוזנת? האם הוא נוהג בהגינות בבת או בן הזוג שלו? אם רק אחד מבני הזוג נושא בנטל הזוגיות, סופה להתפרק. הקלף רומז לשואל להבטיח שבן, או בת זוגו הם שותפים שווי זכויות באיחוד שלהם, ובמידה ולא, יש להשיב את האיזון על כנו.

לשואל או שואלת המבקשים לעצמם זוגיות ומקבלים את קלף הצדק בקריאה, אומר הקלף כי חייהם אינם מאוזנים. עליהם לתקן את הנטיה לכיוון אחד העולמות – החומר או הרוח כדי שיוכלו למצוא זוגיות.

המסר של קלף הצדק בקריירה וכספים:

כאשר מקבל שואל את קלף הצדק בקריאה על קריירה, יתכנו לכך שתי משמעויות:

  • השואל מתייחס לא בהגינות לכפופים אליו או לעמיתים לעבודה. יתכן שהוא מתעמר או רודה בהם, מונע מהם זכויות בסיסיות של מנוחה וחופש, והוא עתיד לשאת בתוצאות מעשיו.
  • אפשרות שניה היא שחייו של השואל אינם מאוזנים. יתכן והוא שקוע יתר על המידה בעבודתו וכבר לא מסוגל לבצע אותה כהלכה, או לקבל החלטות נכונות. עליו לחזור לאיזון כדי להיות יותר פרודוקטיבי.

גם כאשר מדובר בכספים רומז הקלף לשואל, כי רדיפה מתמדת אחרי הכסף הוציאה אותו מאיזון, ועליו להפנות משאבי אנרגיה לעולם הרוח שלו.

JUSTICE