איך לפרש קלף טארוט הפוך

למרות שקלפי טארוט אשר יצאו הפוכים בפתיחה מוסיפים מימד נוסף לאפשרויות הפירוש שלה, הרי קוראים רבים בקלפים מעדיפים שלא להתייחס אליהם בגלל הקושי לפרש אותם.

במאמר הזה אסקור כמה דרכים קלות לפרש קלפי טארוט הפוכים, דרכים שיאפשרו גם לכם להעשיר את יכולת הקריאה שלכם בקלפים.

קלף הפוך בטארוט – למה אני בכלל צריך להתמודד עם זה?

קוראים מתחילים בקלפים מתקשים להתמודד – לזכור את הפירושים הנכונים לכל 78 הקלפים. והנה, עכשיו הם צריכים, לכאורה, לזכור עוד 78 פירושים, אחד לכל קלף שיצא הפוך.

אבל הדבר אינו כך. כל מה שצריך הקורא בקלפים לזכור הוא את הפירושים לקלפים כמו שהם, ואיך ליישם את השיטות שאסביר כאן כדי להפוך, או לשנות את משמעות הקלף אם יצא הפוך.

קלפים שיצאו הפוכים מספקים לנו הרחבה של היכולת לפרש את הקריאה, משמעויות נוספות ודרכים שאינן זמינות לנו בשימוש בקלפים שאינם הפוכים, להסרת חסימות ולייעוץ בפיתוח אישי. הקלפים ההפוכים מאפשרים לנו להבדיל בין מה שקורה בפנים, לעומד מה שקורה בחוץ, ואף מאפשרים לנו לענות בקלות על שאלות של "כן" או "לא".

אז נכון, לא חייבים לדעת לקרוא קלפים הפוכים, אבל כל מי שרוצה להתמקצע, או להעמיק את יכולת הקריאה שלו בקלפים, כדאי שידע להשתמש לפחות באחת מהשיטות הבאות. לשיטות שבחרתי להראות יש מספר יתרונות:

  • קל ללמוד וליישם אותן בקריאה בטארוט.
  • הן משמשות קודם כל כדי להעצים את השואל.
  • הן מציעות איזון בין החומרה שבדרך כלל מייחסים לקלף הפוך, לבין ההתעלמות המוחלטת ממנו.
  • הן עובדות ומצליחות להעביר את המסר.

שיטה ראשונה – מיקוד חיצוני לעומת מיקוד פנימי.

כפי שידוע לנו קלפי הטארוט מייצגים אנרגיות מסוג מסויים אשר קשורות לשאלה שלנו. כך למשל האנרגיות של קלף השמש, הן אנרגיות של חום, אור ושמחה. 

  1. כאשר יוצא לנו קלף 'ישר', עלינו להפנות את האנרגיות האלו החוצה – אל אנשים או מקומות שבהם הם נדרשים. ואילו כאשר יוצא לנו קלף השמש הפוך, עלינו להפנות את האנרגיות פנימה – אל תוך עצמנו. לשיטה הזאת ישנם שני יתרונות בולטים: אין בה מסרים 'רעים', רק הכוונה לאן להפנות את האנרגיות.
  2. אנחנו יכולים לדעת שאם בקריאה יוצאים לנו רוב הקלפים במצב 'ישר', הרי אנחנו צריכים לכוון את הפוקוס שלנו החוצה – ליחסנו עם אנשים אחרים. ואילו אם יוצאים לנו בעיקר קלפים הפוכים, הרי עלינו להפנות את הפוקוס פנימה ולפתור אצלנו את הדרוש.

שיטה שניה – מאזן אנרגטי.

כאשר יוצא לנו קלף הפוך בקריאה, הדבר יכול להצביע על מצב שבו יש "יותר מדי" או "פחות מדי" מהאנרגיה של הקלף.

למשל, אם ניקח את מלכת החרבות – בקריאה כאשר הקלף 'ישר' היא מייצגת אדם המתקשר עם אחרים על בסיס אינטלקטואלי ועל סמך הגיון צרוף, ולא משאיר מקום לרגש. אבל מה קורה כאשר ישנו עודף מהאנרגיה הזאת? לאנשים יהיה קשה להבין ולהתחבר למלכת החרבות, חוסר האמפתיה ירחיק מעליה את מי שיהיה שותף לקבלת ההחלטות שלה. לעומת זאת כאשר יהיה חוסר באנרגיה הזאת, מלכת החרבות תפסיק לחשוב בהגיון, תהפוך לפלונטר רגשי שאינו מסוגל לקבל החלטות וגם אז היא תרחיק מעליה שותפים עסקיים.

כאשר מבצעים קריאה לשואל בשיטה הזאת, אפשר להציג לו את השאלה: "עד כמה חשוב לך האיזון בין הרגש להגיון בקבלת ההחלטות שלך"? בוא ונחשוב איך אנחנו יכולים להחזיר את האיזון לתהליכים אצלך. ובכך כמובן נגרום לו להתפתחות אישית משמעותית.

שיטה שלישית – חסימה אנרגטית.

לעיתים אנחנו חווים חסימה אנרגטית אשר לא מאפשרת לנו להשיג לעצמנו את מה שאנחנו רוצים.

לדוגמא: אם יצא לנו קלף הקיסרית בקריאה, הרי ברור לנו שאנו מחפשים את אנרגיית השפע והפריון. ואילו כאשר יוצא קלף הקיסרית הפוך, אנחנו יכולים להבין כי משהו חוסם את השפע והפריון מלהתממש בחיינו. ברגע שזיהינו את החסימה, נוכל לשאול כיצד נוכל להסיר אותה כדי לאפשר לשפע להגיע לחיינו. את התשובה נוכל לקבל באמצעות שיחה פתוחה עם היועץ, או שנוכל פשוט להפנות שאלה חדשה וממוקדת אל הטארוט כדי לקבל הכוונה.

שיטה רביעית – התייחסות אינטואיטיבית לתמונה ההפוכה.

בשיטה הזאת תקדישו יותר מקום לאינטואיציה שלכם, ולמה שאתם מרגישים כאשר הנכם מסתכלים על תמונת הקלף ההפוך.

קחו למשל את הקלף "שלוש חרבות" – כאשר הוא ישר קל לדמיין כמה כאב גורמות שלוש החרבות הננעצות בלב, אבל כאשר הוא הפוך, נדמה שבכל רגע החרבות עומדות להחליק החוצה מהלב, והכאב שהן גרמו יוקל עד שיעלם.

או קחו למשל את אביר המטבעות, אשר כאשר הוא ישר נדמה כי הוא מנסה לשמור על שיווי המשקל של המטבע בעודו רוכב על הסוס, אבל כאשר הוא הפוך נראה כאילו המטבע והוא עומדים להיפרד לעולמים. יתכן וזה סימן כי בגלל חוסר האחריות שגילה, הוא עומד לאבד הרבה כסף.

השיטה הזאת לפירוש קלפים הפוכים יעילה מאוד עבור אנשים המרבים להשתמש באינטואיציה שלהם, ומרבים להתייחס לציורים שעל הקלפים.

אז באיזו שיטה לקריאת קלפים הפוכים כדאי להשתמש?

עכשיו אתם בטח שואלים את עצמכם באיזו מהשיטות האלה כדאי, או נכון להשתמש. כדי לקבל החלטה, טוב תעשו אם תשקלו את הנקודות הבאות:

החליטו לפני הקריאה באיזו שיטה אתם עומדים להשתמש.

כך תוכלו לקבל מהקלפים מסרים אשר תואמים את השיטה שעליה הכרזתם.

למשל, לפני ביצוע הפתיחה, הכריזו: "בפתיחה הזאת אני עומד/ת לקרוא קלפים הפוכים בשיטה האינטואיטיבית". ואז הקשיבו לתחושת הבטן שלכם, היא תדריך ותכוון אתכם אל עבר הפירוש הנכון לקריאה.

הסתכלו על הקלפים שיצאו בקריאה כמכלול, ונסו להקשיב לסיפור כולו.

למשל אם יוצאים לכם קלף הנזיר, וביחד איתו קלף ארבעה גביעים הפוך, יתכן והמסר הוא שהשואל מעדיף לבלות יותר מדי זמן עם עצמו בבדידות, ועליו לצאת אל העולם ולהיפתח לאנשים ולרעיונות חדשים.

או אם למשל נקבל בקריאה את קלף הכוכב, ואיתו את שמונה מטות הפוך, נוכל לבשר לשואל כי הוא נמצא בדרך הנכונה אל עבר מטרתו, אבל עליו להאט את הקצב כדי להגיע אליה.

השתמשו בנסיון החיים שלכם.

פעמים רבות תוכלו להעזר בנסיון החיים שלכם כדי לפרש קריאות לא ברורות. למשל אם קיבלתם בקריאה את שלושה גביעים כשהוא הפוך, לרוב יסמן הדבר כי ישנו אדם נוסף המעורב בסיטואציה המיועדת לשניים, וכנראה שמדובר בשואל שלכם עצמו.

כפי שהזכרתי בתחילת המאמר – הקריאה של קלפים הפוכים, למרות שרבים נרתעים ממנה, מוסיפה יכולות של פרשנות לטארוט וכדאי לשלוט בה. אין דרך אחת נכונה לפרש קלפים הפוכים, אבל אם תכריזו מראש איך אתם עומדים לעשות את הפרשנות, עוד תראו שיכולות הקריאה שלכם מגיעות לרמה אחרת.

ב ה צ ל ח ה !