פתיחה בקלפים

פתיחה בקלפים, או קריאה בקלפים, הוא שמו של המפגש שבו מגיע אדם כדי לקבל ייעוץ מקורא קלפים. במפגש הזה אנו קוראים למקבל הייעוץ – 'השואל' ואילו נותן הייעוץ נקרא 'הקורא'. אדם המכיר את הטארוט יכול גם לפתוח לעצמו בקלפים, ואז הוא ממלא את שני התפקידים – הוא גם השואל וגם הקורא.

קריאה בקלפי טארוט

האפשרויות השונות לקבלת ייעוץ בקריאה בקלפים

בעבר, היו אנשים שמבקשים לקבל ייעוץ מהקלפים, צריכים להגיע אל אוהלה של איזו צועניה, היו מתיישבים מולה והיא היתה מפרשת עבורם את הקלפים שיצאו בקריאה. אבל בעידן המודרני ישנן אפשרויות נוספות, אשר מרחיבות מאוד את מעגל המתייעצים:

פתיחה אישית בקלפים – מקום המפגש

מקום המפגש בין שואל המבקש ייעוץ מהקלפים, לבין קורא שיתן לו את הייעוץ, יוסכם בין שניהם. למרות שניתן לקרוא בקלפים גם בבתי קפה, במסיבות או במקומות ציבוריים אחרים, הרי הדבר אינו מומלץ. הפגישה היא אישית, באווירה מיוחדת, לעיתים חושף בה השואל פרטים אינטימיים מחייו, ולכן עדיף שהיא תתנהל במקום פרטי, ללא הפרעות והסחות דעת.

הקריאה בקלפים נעשית באווירה המעודדת תפיסת מציאות שונה מזו שאנו רגילים לה בחיי היומיום שלנו. לצורך כך אנו משתדלים ליצור מקום המופרד מחיי השגרה, שיעודד את השואל להתחבר לרגשותיו העמוקים ביותר, ותוך שמירה על הטקסיות המסורתית שאפיינה את הפתיחה בקלפים במשך הדורות. עיצוב החדר רצוי שישרה אווירה שקטה ונעימה בלי צבעים חזקים, החדר יהיה שקט ובבית לא יהיו אנשים או חיות שיפריעו באמצע הטקס. רצוי גם להדליק נר בין השואל לקורא. הנר יטיל מעגל של אור אשר רק שניהם נמצאים בתוכו, וכל היתר מחוצה לו. כך יווצר קשר מיוחד בין שניהם, והשואל יוכל להיפתח אל הקורא ביתר קלות.

קריה בקלפים - גר יוצר מעגל של אור
נר הממוקם בין השואל לקורא, יוצר מעגל של אור אשר רק שניהם נמצאים בתוכו, וכל היתר בחוץ.

מהלך הקריאה בקלפים – אין דבר מקרי

מרגע שנפגשו השואל הבא לייעוץ, והקורא המייעץ, שום דבר המתרחש במרחב הקריאה אינו מקרי, וכל מה שקורה בו הוא סימן. קלף שנופל מהחבילה במהלך הערבוב, יכול להיות סימן למשהו שהשואל מנסה להסתיר – אפילו מעצמו. בחירת המילים של השואל, בחירת הלבוש שלו, הדרך שבה הוא בוחר להציג את עצמו, שפת הגוף שלו, כולם סימנים, או רמזים שמוסיפים לקורא מידע חשוב על השואל. משב רוח שמניע את להבת הנר, או קול חזק שנשמע מבחוץ, גם הם יכולים להיות סימן להדגשת משהו שנאמר באותו הרגע. כמובן שגם בחירת הקלפים ע"י השואל לאחר שסידר (ערבב) אותם אינה מקרית, ולכן ישנם שואלים שקשה להם מאוד לבצע את הבחירה, כאילו הם מבינים שגורלם עומד להיחרץ.

פתיחה בקלפי טארוט – ניסוח השאלה

עד כמה שזה נשמע פשוט, הרי ניסוח השאלה שעליה בא השואל לקבל יעוץ, הוא החלק הכי חשוב, והכי קשה במהלך הקריאה בקלפים. ניסוח לא נכון של שאלה, ניסוח מטעה, או שאלת שאלות שהקלפים לא יענו עליהן, תביא את המפגש למבוי סתום, ותוציא את השואל במפח נפש. ישנן מספר סוגי שאלות שנוהגים לשאול את הטארוט:

פתיחה בקלפים – שאלות שלא שואלים

ישנן שאלות שהרבה רוצים לדעת את התשובות עליהן, אבל מאחר והן אינן תורמות כלום לשואל, אני לא נוהג לבצע אותן:

איך מערבבים את הקלפים לפני הפתיחה

ערבוב הקלפים גם הוא חלק מטקס הקריאה. הערבוב נעשה במשותף – ע"י הקורא אשר בתחילה מנקה את הקלפים מכל זכר לשאלה הקודמת שנשאלו, ואחר כך מעביר אליהם את השאלה החדשה. כאשר הקורא חש שערבב מספיק, הוא מעביר את הקלפים אל השואל. השואל חייב להיות מרוכז בשאלה תוך כדי פעולת הערבוב, וכשהוא מרגיש שסיים, הוא מחזיר לנו את הקלפים. הערבוב יכול להיעשות בכל טכניקה שאינה פוגעת בקלפים, ישנם אנשים המערבבים במיומנות של שחקני פוקר, ואחרים שידיהם רועדות מחמת ההתרגשות והם בקושי מצליחים לערבב.

כאשר השואל אינו יכול לערבב את הקלפים – למשל בזמן מתן ייעוץ טלפוני, אנו מודיעים לו שעכשיו אנחנו מערבבים בשבילו, ומבקשים ממנו להגיד לנו מתי להפסיק.

עם סיום הערבוב על ידי השואל, הוא יחזיר לנו את החבילה, ואנחנו נסדר אותה כך שהשוליים יהיו אחידים וחלקים, ונבצע טקס של נעילה שבו אנו שוב מפנים את השאלה אל הקלפים המסודרים. מסירת הקלפים מהקורא לשואל, והפוך, תתבצע תמיד ביד שמאל שהיא היד הקשורה לאינטואיציה.

בשלב הזה תתחיל הפתיחה עצמה, שלפני יתכן (תלוי בסוג הפריסה שבכוונתנו לבצע) נבקש מהשואל לחצות את החבילה. (ביד שמאל כמובן)